Застраховка за трудова злополука - какво трябва да знам?
Колкото и да вземаме мерки за безопасността на екипа си, то винаги съществува опасност от злополука на работното място. Тук идва ролята на застраховката “трудова
злополука”, която може да облекчи както работника, така и работодателя при неприятно събитие. Като представител на малките предприемачи, научи повече по темата в следващите редове.
1.Какво се крие зад термина “трудова злополука”?
Трудовата злополука е всяка случка, която причинява вреди на здравословното ни състояние. Като то би могло да има различни последствия: частична или временна нетрудоспособност, невъзможна работна активност или дори фатален край.
Възможностите за избор на застраховка са следните:
- Временна нетрудоспособност, последица от трудова злополука;
- Трайна нетрудоспособност - резултат от трудова злополука;
- Разходи по лечение, свързани с трудова злополука.
- Смъртен случай, произтичащ от злополука по време на работа;
2. Задължителна застраховка
Въвеждането на задължителна “застраховка живот” се изисква в предприятия, имащи повишен процент на опасност при извършване на работна дейност. Този процент трябва да е еднакъв или по-голям от средния за България. През 2019 година средният коефициент на трудовите злополуки има стойност 0,65.
Нивото на трудови инциденти се измерва всяка година, взимайки за база статистически данни за претърпени травми по време на служба в период от 3 години назад. Със заповед следва да бъдат упоменати служителите, имащи право на такава застраховка. Този разход се поема напълно от работодателя.
За да определиш хората, подлежащи на задължително застраховане, се консултирай с комитета по условия на труд и служба трудова медицина. Консултациите трябва да бъдат заверени с протокол, като не са налични строги нормативни изисквания за това какво да включва той.
Не е нужно да застраховаш служителите си, при положение че притежават подобна застраховка, отпусната по Закона за отбраната и въоръжените сили или по Закона за министерството на вътрешните работи.
Защитата от рискове и изискуемите за подписване документи при задължителна и пожелателна застраховка са еднакви. Има обаче две различия, важащи за задължителната застраховка „Трудова злополука”. Първото различие е, че този разход се поема от работодателя, а втората разлика е, че нейната стойност трябва да е минимум колкото 7-кратния размер на годишното му брутно заплащане. Например, брутната годишна заплата на работника е със стойност 3000 лв., тогава застраховката му трябва да е минимално за 21 000 лв.
При желание от твоя страна може да включиш застраховката живот като допълнителна социална придобивка за всеки работник, без значение дали по закон си задължен да го защитиш по този начин или не.
3. Избор на застраховател
Пазарът предлага широк избор на компании, предлагащи всякакъв тип застрахователни услуги. Преди да се спреш на застрахователна компания е добре да проучиш нейния лиценз, финансовото ѝ състояние, за да си сигурен, че ще успее да изпълни договорните отношения. Проучи цените преди сключване на какъвто и да е договор. За една и съща застрахователна услуга се предлагат различни ценови оферти. Разпитай познати, приятели, роднини и помоли да ти дадат референции, съвети и да ти препоръчат фирма. Рейтингът на застрахователя също може да бъде проверен. Направи справка дали има предявени претенции или жалби срещу компанията. Не бързай, анализирай и когато си сигурен, че си избрал застраховател, който да отговори на твоите нужди - действай!
4. Елементи на застраховка
Трябва да имаш предвид следните важни елементи:
- договор за застраховане “трудова злополука” се подписва само от застрахователи, притежаващи правомощие и разрешение за такъв тип дейност.
- застраховката не може да е със срок по-кратък от 1 месец и по-дълъг от 12 месеца.
- застрахователната сума за всички работници включени в застраховката „трудова злополука“ се изчислява предварително на база месечна брутна заплата на служителите към момента, в който е осъществено сключването на застраховката.
5. Изплащане на дължимото обезщетение
За да бъде изплатено съответното обезщетение на твоя работник, трябва да:
- подадеш писмено заявление;
- копие на застрахователната полица;
- удостоверение за наследници и дубликат от смъртния акт;
- копие от документацията, удостоверяваща временна или трайно намалена трудоспособност. Това включва: експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК, болничен лист и др.;
- становище, издадено от местното представителство на Националния осигурителен институт, за признаване на злополуката за трудова;
- други документи, определящи застрахователната компенсация или сума. Застрахователят има право да поиска и други допълнителни удостоверения, извън описаните в споразумението.
Предвидената компенсация се плаща на застрахованото лице в 15-дневен срок или в случай на смърт, обезщетението се изплаща на неговите наследници, след подаване на набора от документи, описан в договора. Страните по договора за задължителната застраховка „трудова злополука“ имат право да получат погасяване с давност 5 години, считано от датата, на която е настъпило застрахователното събитие.
Текстът има за цел да даде полезна и базова информация за застраховката “трудова злополука”, която е наистина ценен инструмент за предпазване на персонала ти. Съветваме те преди прилагането на стъпки по застраховане да потърсиш необходимата консултация със застраховател, адвокат и експерт по Трудова медицина.
Бъди разумен и защити най-ценния актив за твоя бизнес, а именно - хората ти!
Прочети още
Какви стоки да предлагаш в своя магазин за подаръц...
Декември е месецът на подаръците и празничния дух, затова се очертава като чудесна възможност за магазините за подаръци ...
Към статията5 стъпки за планиране на успешен месец декември в ...
Декември е един от най-празничните месеци в годината, заради множеството имени дни, Студентския празник, Коледа и ...
Към статиятаКак да подготвиш ефективно своя магазин за дрехи з...
Черният петък се превърна в едно от най-големите търговски събития за годината, предоставяйки значителна възможност на м...
Към статиятаФинансиране за твоя бизнес
Fintrade дава възможности за развитие на малкия бизнес. Нашата работа изисква да се доверяваме на клиентите си и знаем, че това си струва труда.